Ile czasu trwa sankcja kredytu darmowego?
Artykule 45 ustawy o kredycie konsumenckim ujęty został instrument prawny, jakim jest sankcja kredytu darmowego. Celem jego wprowadzenia jest ochrona przed nieuczciwymi zachowaniami kredytodawców, czyli po prostu banków, od których pożyczamy pieniądze. Decydując się na skorzystanie z sankcji, możemy spłacić jedynie wypłacony nam kapitał. Oznacza to umorzenie odsetek, prowizji oraz wszystkich dodatkowych kosztów.
Czy z sankcji kredytu darmowego można skorzystać w przypadku każdego kredytu?
Niestety, okazuje się, że sankcja kredytu darmowego nie dotyczy każdej umowy kredytowej. Mogą skorzystać z niej ci, którzy zdecydowali się na kredyt:
- gotówkowy;
- studencki;
- samochodowy.
Również pożyczki pozabankowe podlegają pod sankcję kredytu darmowego. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że co do zasady instrument ten nie obejmuje kredytów hipotecznych (wyjątkiem są umowy kredytowe zawarte przed 22 lipca 2017r). Trzeba pamiętać również o tym, że umowa kredytowa musi spełniać określone warunki, aby móc skorzystać z sankcji kredytu darmowego.
Jak długo trwa sprawa sądowa z zakresu sankcji kredytu darmowego?
Jeśli chcesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego, musisz liczyć się ze sprawą sądowa. Czas jej trwania jest różny – zależy między innymi od:
- tego, jakie przepisy ustawy o kredycie konsumenckim naruszył kredytodawca;
- jakie dowody posiadasz;
- składu sędziowskiego.
W zdecydowanej większości przypadków postępowanie sądowe trwa minimum kilka miesięcy. Może być jednak tak, że będzie to zdecydowanie dłużej – zdarza się, że sprawa zostaje zakończona dopiero po upływie trzech lat.
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, muszą być spełnione określone przesłanki. Do tych występujących naprawdę często zalicza się między innymi:
- brak informacji na temat czasu obowiązywania umowy;
- niewskazane rzeczywistej rocznej stopy procentowej, a także całkowitej kwoty do zapłaty;
- brak szczegółowych informacji na temat zasad spłacenia zadłużenia;
- brak informacji o możliwości przedterminowego uregulowania należności i wskazania procedur wcześniejszej spłaty;
- brak informacji o dodatkowych kosztach i opłatach, jakie trzeba ponieść w związku z kredytem;
- przekroczenie maksymalnych kosztów kredytu.
https://orlegal.pl/
Co do zasady osoby chcące skorzystać z sankcji kredytu darmowego muszą po prostu złożyć w banku pisemne oświadczenie. W praktyce wygląda to jednak tak, że często kredytobiorcy muszą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Na szczęście, jeśli przesłanki umożliwiające skorzystanie z tego instrumentu są spełnione, sąd wyda wyrok na korzyść kredytobiorcy.