Muzea, które przybliżają historię Łodzi

Łódź jest jednym z największych polskich miast, a położony jest przy głównych węzłach kolejowych i drogowych, co sprawia, że jest to także jeden z ważniejszych ośrodków logistyki, przemysłu i handlu. Historia miasta sięga nawet XIV wieku, ale dopiero przemysł włókienniczy przyczynił się do rozwoju i przekształcił je w prawdziwą metropolię.

Dzisiaj znajdziemy tu wiele pięknych, zabytkowych fabryk i domów robotniczych. Historię można jednak poznawać także w którymś z łódzkich muzeów. Jednym z większych i chętniej odwiedzanych jest Centralne Muzeum Włókiennictwa {informacje➝z muzeumwlokiennictwa}, które znajduje się przy głównej ulicy miasta, tj. przy Piotrkowskiej. W muzeum oglądać można wszystko to, co pozostało po przemyśle włókienniczym Łodzi. Miał on kluczowe znaczenie dla rozwoju całej metropolii, a to co po nim zostało, często wykorzystywane jest obecnie na inne cele. Tak jest i z siedzibą, które mieści się w byłej fabryce Ludwika Geyera.

W Łodzi jest jednak wiele innych muzeów, które też warto zobaczyć. Np. największe łódzkie muzeum, czyli Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne {zwiedzanie➝z maie.lodz}. Powsiada obecnie ponad 220 tysięcy eksponatów, z których wiele udostępnionych jest w części dla zwiedzających. Stałymi ekspozycjami są numizmatyczna i etnograficzna. Warto się też wybrać na Plac Zwycięstwa, gdzie znajduje się Muzeum Kinematografii. Ta dziedzina także bardzo związana jest z miastem, gdzie działa przecież Wyższa Szkoła dla Aktorów Teatralnych oraz Telewizyjnych. W galerii można podziwiać wiele ciekawych urządzeń, które pojawiały się wraz z rozwojem kinematografii. Dodatkowo znajdują się tutaj wystawy poświęcone polskiej animacji, a po zwiedzaniu można się udać na film w tutejszym kinie studyjnym.

Poznawanie Łodzi zajmie nam na pewno więcej niż jeden dzień. Oprócz tego warto też zobaczyć tutejsze zabytki, które są również ważnym świadectwem historii miasta. Na szczęście nie będziemy mieć problemu, by w mieście zatrzymać się na dłużej, bo tutejsza oferta noclegowa jest naprawdę bardzo duża i zróżnicowana. Znajdziemy tu wiele miejsc {wynajem➝z meteor-turystyką}, jak prywatne kwatery i schroniska młodzieżowe, gdzie można zarezerwować tanie noclegi. Łódź ma oczywiście także ofertę dla bardziej wymagających – w samym centrum działa kilka hoteli oraz hosteli o wysokim standardzie, gdzie można liczyć także na dobre śniadania, darmowy dostęp do internetu oraz inne udogodnienia.

Responses:

  1. Byłam w Łodzi, ale nie odwiedziłam żadnego z tych muzeów z powodu braku czasu, wasz wpis zachęcił mnie jednak do tego, aby znowu zarezerwować nocleg w Łodzi i odwiedzić to miasto ponownie

  2. Nie wiedziałam, że tyle ciekawych muzeów znajduje się w Łodzi, chyba najwyższa pora załatwić tam nocleg na kilka dni i w drogę :

  3. Takie wpisy są naprawdę pomocne! Ja skorzystałam z rad autora podczas noclegu w Augustowie, teraz czas na Łódź 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>