Wypoczynek w Białym Dunajcu

Ta znana podhalańska wieś jest stałym punktem na turystycznej mapie tego regionu. Biały Dunajec poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą szesnastego wieku, co zresztą widać po lokalnej architekturze. Ślady minionej kultury można także dostrzec na szlakach, gdzie co parę mil napotkać można drewniane kapliczki.

Podhale to także gastronomia i kultura góralskiego jedzenia. Odwiedzając Biały Dunajec oraz okoliczne miasteczka nie można zapominać o tym, że lokalna kuchnia to coś innego niż na co dzień spożywane posiłki. Warto spróbować przysmaków miejscowej kuchni, które zachwycają od lat wszystkich odwiedzających. Pozytywnie wyrażają się o niej turyści z całego świata, dlatego nie można o tym zapomnieć. Jest to jeden z powodów, dla których to miejsce prędzej czy później powinno znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia.

Z jedzeniem wiąże się także „Dzień Pstrąga”. Jest to najważniejsza białodunajecka impreza wędkarsko-gastronomiczno-kulturalna. To nie lada gratka dla miłośników wędkarstwa, ale także wszystkich tych, którzy cenią sobie wyjątkowe smaki niekoniecznie pojawiające się regularnie w jadłospisie. „Dzień Pstrąga” włączony jest w cykl „Tatrzańskich Wici” – serii kilkunastu plenerowych wydarzeń artystyczno-kulturalnych, odbywających się w okolicznych miejscowościach usytuowanych u podnóża Tatr. Planując wypoczynek trzeba uwzględnić w kalendarzu to lokalne święto i wykorzystać to, co oferuje.

Podhale to także kolebka góralskiego folkloru. W żadnym razie nie należy o tym zapominać. Podróżnicy odwiedzający Biały Dunajec będą mieli okazję poznać tradycję i kulturę góralską kultywowaną od pokoleń. To właśnie tutaj urodził się osławiony malarz i rzeźbiarz Wojciech Kułakch-Wawrzyńcok, nazywany Leonardem da Vinci z Gliczarowa. Jego prace można podziwiać w Starym Kościółku w Zakopanem.

Oprócz jedzenia, góralskiej tradycji i miejscowego folkloru, Biały Dunajec słynie z innych atrakcji. Od lat przyciąga miłośników pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych, fanów zimowego szaleństwa oraz amatorów sportów ekstremalnych, takich jak loty paralotnią i spływy pontonowe. Zwłaszcza te ostatnie stają się wizytówką tego miejsca i zachęcają do uczestnictwa w tej wodnej przygodzie. Rafting, bo tak nazywa się ten sport z roku na rok ma coraz więcej sympatyków.

Wszystko te rzeczy w jednym miejscu sprawiają, że nie można mu się oprzeć. Zachęca do tego także baza noclegowa Białego Dunajca. Są tu liczne hostele, pensjonaty, czy kwatery prywatne. Każdy znajdzie tutaj coś, co zaspokoi jego oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>