Zabytkowe kościoły w Augustowie

Augustów na Podlasiu to miasto, które odwiedzane jest coraz częściej przez turystów. Nie ma w tym nic zaskakującego. Tak popularne kierunki wyjazdów, jak góry lub morze to oczywiście dobry pomysł. Jeśli jednak ktoś chce zobaczyć coś naprawdę niezwykłego, powinien pomyśleć o malowniczym Podlasiu. Jeśli chodzi o sam Augustów to miasto powstało w XVI wieku. Zazwyczaj kojarzony jest z tutejszą, prawie nienaruszona przyroda. Jednak także i na terenie miejscowości znajdziemy wiele interesujących zabytków, także sakralnych. Jednym z ciekawszych kościołów w Augustowie, który z pewnością warto odwiedzić podczas urlopu jest bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia została wybudowana na początku XX weku, w stylu eklektycznym. Przed budową bazyliki w tym samym miejscu stał neoklasycystyczny kościół św. Bartłomieja. Poza ołtarzem głównym w stylu renesansowych, w kościele znajdują się jeszcze cztery ołtarze: św. Antoniego, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Izydora, Świętej Rodziny. Wszystkie są wykonane bardzo starannie, z pewnością bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa jest miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu na Podlasiu.

Innym zabytkiem o charakterze sakralnym w Augustowie, który z pewnością dobrze byłoby zobaczyć, jest kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Studziennicznej. Zasadniczo sama wioska jest wielką atrakcją dla osób, które zdecydują się zapuścić w malowniczą Puszczę Augustowską. Obecny świątynia (wcześniej znajdował się tutaj drewniany kościół) powstała w połowie XIX wieku. Od roku 1873 jest siedziba parafii Matki Bożej Szkaplerznej. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowa drewniana dzwonnica oraz cmentarz parafialny. Interesującym miejscem jest bez wątpienia także kościół Matki Bożej Częstochowskiej, świątynię tę zaczęto budować jeszcze pod koniec XIX wieku, na terenie dawnych koszar rosyjskich. To właśnie przyczyna, dlaczego bryła wizualnie przypomina cerkiew. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku kościół jest siedziba parafii. Planując pobyt na Podlasiu, powinniśmy odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o odpowiednie, komfortowe i sprawdzone miejsce do spania w Augustowie. Na całe szczęście baza noclegowa w tym mieście raczej nie pozostawia nic do życzenia, łatwo można znaleźć atrakcyjny nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>