Jak efektywnie zaizolować podłogę osadzaną bezpośrednio na gruncie?


Masz w planach wykonać taras, a może chcesz w odpowiedni sposób zaizolować podłogi w budynku? Do wszystkich tych zastosowań najważniejsze to dobranie właściwego materiału, który faktycznie będzie w stanie stworzyć barierę przez którą ciepło nie będzie uciekało do zewnątrz. Jedną z ciekawszych propozycji jest łatwa do wykonania izolacja keramzytem. Jest to materiał, który ma mocno porowatą strukturę, jest lekki, a przez to- bardzo dobrze akumuluje ciepło i pozwala na uzyskanie zadowalających współczynników przenikania ciepła. Izolacja keramzytem powinna być jednak wykonana w specjalny sposób po to, aby mogła spełniać swoją funkcję. Jak taką izolację wykonać i jak zamówić potrzebną nam ilość kruszywa?

Alternatywa dla klasycznego styropianu

Jednym z popularniejszych materiałów ociepleniowych jest styropian. Trudno o coś bardziej powszechnego. Płyty styropianowe mają szerokie zastosowanie, jednakże w przypadku wykonywanie podłogi na gruncie styropian można bez przeszkód zastąpić keramzytem. Materiał ten można zamówić luzem na przykład za pośrednictwem strony https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-podlogi/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/. Zamawia się go jako kruszywo sypkie transportowane luzem i dostarczane specjalnymi samochodami samowyładowczymi.

Keramzyt w praktyce może zastąpić zarówno podsypkę piaskową jak i podłoże betonowe. Nadaje się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dużej nośności konstrukcji. Do takiego zastosowania zdecydowanie najlepiej sprawdza się keramzyt, w przypadku którego ograniczone zostało podciąganie kapilarne wilgoci. Może to być keramzyt impregnowany, a więc dodatkowo posiadający otoczkę ceramiczną.

Warstwę keramzytu zawsze trzeba ubić i zagęścić

Jest to kluczowe podczas wykonywania ocieplenia podłogi osadzanej bezpośrednio na gruncie. Zamawiając kruszywo należy więc pamiętać o tym, aby uwzględnić sobie jego zapas właśnie na ten cel. Ubijanie najlepiej wykonywać specjalnymi maszynami, ręcznymi ubijakami, które wyposażone są w płyty 0,5 m na 0,5 m lub też poprzez wykorzystanie specjalnych butów. Chodzi o to, aby faktycznie stworzyć jednolitą, solidną warstwę, która pozwoli na przejście do kolejnych prac związanych z układaniem podłogi. Wszystko razem ma być naprawdę trwałe tak, aby mogło nam służyć wiele lat. Ważne, aby najpierw rozsypać całe kruszywo, a potem ubijać i zagęszczać całą warstwę. Wykonywanie tego zadania etapami daje znacznie gorsze rezultaty.