W jaki sposób operować zamiatarką drogową w praktyce?

Trudno o bardziej specjalistyczne pojazdy od zamiatarek drogowych. Są one w wielu aspektach przystosowane do oczyszczania ulic nie tylko poprzez swoje wyposażenie, ale nawet przez swoją wielkość, ciężar i konstrukcję. Kwestią najważniejszą jest to, aby sprzątać jak najbardziej wydajnie, utrzymywać wysoką jakość i jednocześnie- dbać o środowisko. Dlatego też obok zamiatarek z napędem spalinowym, najnowsze modele tych pojazdów posiadają już napęd elektryczny. Jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne i przyjazne dla środowiska, które w żaden sposób nie przyczynia się do zanieczyszczania powietrza.

W centrach miast przestrzeń bywa bardzo ograniczona. Dlatego też tak ważna jest rola operatora takiej zamiatarki, który musi mieć dobre wyczucie pojazdu, znać sposób działania osprzętu i musi mieć umiejętność poruszania się w przestrzeni miejskiej. Jak w praktyce wygląda operowanie taką zamiatarką? Kiedy konieczna jest naprawa zamiatarek?

Wiele udogodnień dla operatora zamiatarki

W modelach kompaktowych zamiatarek miejskich kabina operatora jest w dużej mierze przeszklona. Wszystko po to, aby zwiększyć widoczność tego, co dzieje się wokół maszyny i aby móc ułatwić operatorowi kierowanie nią. Przeszklenia, a przede wszystkim przednia część podłogi kabiny, która również jest przeszklona to także praktyczne rozwiązanie z punktu widzenia kontrolowania tego, w jaki sposób odbywa się sam proces oczyszczania ulic. Operator może bowiem na bieżąco śledzić pracę szczotek, które zamiatają ulice.

Proces oczyszczania ulic odbywa się tak naprawdę z poziomu tej kabiny. W najnowocześniejszych modelach zamiatarek od Terberg Matec można liczyć na ogrzewanie, klimatyzację, komputer pokładowy, a także kamerę cofania. Niektóre modele miejskich zamiatarek zostały zaprojektowane w taki sposób, aby miały przegubową ramę. Ułatwia to manewrowanie pojazdem przy skręcaniu. Operator ma też możliwość modyfikowania ustawień szczotek obrotowych. Są one bowiem zainstalowane na froncie maszyny na specjalnych wysięgnikach hydraulicznych. Tym samym może dostosować on cały proces sprzątania do terenu, może go kontrolować i modyfikować tak, aby było ono szybkie i wydajne.

Oczyszczanie ciasnych miejskich przestrzeni może być dużym wyzwaniem. Dlatego też zamiatarki drogowe są wysyłane w teren w takich godzinach, kiedy panuje znacznie mniejszy ruch uliczny.  Mogą to być godziny wieczorne, poranne, ale może to być też noc. Czasem konieczna jest naprawa zamiatarek, która może oznaczać konieczność wymiany części na nowe. Z wykorzystaniem zamiatarki można oczyścić ulice, pobocza, chodniki, deptaki, przystanki, torowiska oraz ścieżki rowerowe.