Badania kontrolne w trakcie redukcji masy ciała- jakie warto wykonać?


Bezpieczna i dobrze zaplanowana redukcja masy ciała nie powinna w żaden sposób negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Niestety, odchudzanie na własną rękę, głodowe diety i ekstremalne schematy żywienia w dietach wykluczających niejednokrotnie sprawiają, że efekt redukcji jest zupełnie inny niż tego oczekiwaliśmy. To właśnie z tego względu warto korzystać z usług dietetyka- szczególnie, jeśli nie mamy wiedzy na temat tego, jak odchudzać się bezpiecznie, co jeść, w jakiej ilości i w jakich proporcjach. Jest to też bardzo ważne w sytuacji, kiedy planujemy dużą redukcję masy ciała rozłożoną w czasie. Czym tak naprawdę może skutkować niewłaściwa dieta? W jaki sposób mądrze monitorować swoje zdrowie poprzez podstawowe badania kontrolne?

Dieta głodowa- jakie może mieć konsekwencje?

Nasz organizm potrzebuje witamin, minerałów i innych substancji odżywczych do tego, aby dobrze funkcjonować. Będąc na diecie redukcyjnej obcinamy część kalorii z naszego zapotrzebowania energetycznego, nie może się to jednak odbywać kosztem tych wartościowych substancji, które musimy naszemu organizmowi dostarczyć. Ich niedobory, które pojawiają się najczęściej na diecie o zbyt dużym deficycie kalorycznym, mogą mieć poważne skutki. U kobiet mogą to być problemy hormonalne, a nawet zanik miesiączki. Może to być również wypadanie włosów, łamliwość paznokci, brak energii, ciągłe zmęczenie, omdlenia. Dodatkowo, mogą to być także charakterystyczne objawy niedoboru poszczególnych pierwiastków takich jak żelazo, potas czy magnez.

Dlatego też kluczowa jest odpowiednia dieta, która będzie zbilansowana, zróżnicowana i zdrowa. W jej opracowaniu może pomóc nam dietetyk ze strony projektzdrowie.info. Punktem wyjścia jest obliczenie naszej całkowitej przemiany materii, a następnie obcięcie z niej do 500 kcal dziennie. Warto pamiętać, że zbyt duży deficyt energetyczny może sprawić, że nie będziemy w stanie wytrwać na naszej diecie, a zrzucone kilogramy powrócą do nas bardzo szybko zaraz po skończonej redukcji.

Zawsze warto jest się badać

Jakie badania w trakcie diety warto wykonywać z odpowiednią regularnością? Na pewno będzie to podstawowy komplet badań, w którym znajdziemy badanie morfologii krwi oraz moczu. Podczas redukcji warto także regularnie sprawdzać poziom hormonów tarczycy TSH, poziom glukozy we krwi na czczo, a także poziom cholesterolu. Nie bez znaczenia będzie CRP, OB, kreatynina, a także oznaczenia poziomu takich pierwiastków jak żelazo, potas, magnez. Przy wystąpieniu jakichkolwiek niedoborów będziemy mogli szybko zareagować i zmienić coś w naszym sposobie odżywiania się.

Aby widzieć efekty wprowadzonej diety redukcyjnej warto też na bieżąco sprawdzać nie tylko swoją wagę, ale też procentową zawartość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej oraz stopień nawodnienia organizmu. Informacje te, zaraz obok mierzenia swoich obwodów, będą dobrymi wyznacznikami przemian, jakie będą zachodzić w naszym ciele w toku redukcji. Będą w stanie powiedzieć nam, czy faktycznie wraz z utratą masy ciała redukujemy tkankę tłuszczową.