Spółka w Hiszpanii- jaki jej typ wybrać i czy to się opłaca?


W Hiszpanii dość popularną opcją jest zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki. Zdarza się, że osoby, które chcą tutaj zostać przedsiębiorcami rozważają możliwość założenia spółki jako alternatywę dla samozatrudnienia w formie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdecydowanie najpopularniejszym typem spółki w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taki podmiot można też zarejestrować stosunkowo szybko w wersji dla nowych przedsiębiorstw. Pozostałe typy spółek możliwe do rejestracji na terenie Hiszpanii są bardzo podobne do tych, jakie można zarejestrować w Polsce. Warto zauważyć, że spółka w Hiszpanii jako podmiot z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna o dużej elastyczności- odpowiednia zarówno dla mniejszych, średnich jak i dużych firm.

Dlaczego akurat spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Do takiej spółki można przystąpić razem ze wspólnikami, chociaż hiszpańskie prawo przewiduje także możliwość rejestracji takiego podmiotu w pojedynkę. Ważną cechą charakterystyczną takiej spółki jest limitowana odpowiedzialność jej wspólników- jest ona ograniczona do wysokości kapitału, jaki ci wnieśli do spółki. Tym samym, majątki odrębne wspólników są chronione i nie są w żaden sposób uwzględniane w ramach nowego podmiotu. Jest to jedna z ważniejszych cech, które odróżniają ten rodzaj spółki od innych jej typów. Pod tym względem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością najbardziej przypomina spółkę akcyjną- odpowiednią dla dużych podmiotów.

Pojawia się pytanie- dlaczego założenie takiej spółki wydaje się przyszłym przedsiębiorcom atrakcyjne? Tak naprawdę jest to dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na ograniczoną odpowiedzialność wspólników, ale też dobre rozwiązanie pod względem podatkowym. Hiszpańskie prawo przewiduje naprawdę atrakcyjne ulgi podatkowe dla nowych, dopiero zarejestrowanych spółek. A mniejsze podatki do płacenia to zawsze większa oszczędność- jakże ważna na początku prowadzenia swojej firmy.

O czym należy pamiętać rejestrując spółkę?

Jak każdy rejestrowany podmiot, także i spółka musi mieć swoją unikalną nazwę. Spółka w Hiszpanii jest tak naprawdę zawierana w obecności notariusza, który potwierdza jej statut, a także poświadcza umowę pomiędzy wspólnikami. Określa ona między innymi procentowy rozkład kapitału w ramach otwieranego podmiotu. Co istotne- w takim przypadku wymagane jest wykazanie posiadanego kapitału początkowego na koncie bankowym nowej spółki. Na ten moment jest to ustalona kwota 3000 euro.

Chcąc pozyskać więcej rzetelnych informacji na temat prowadzenia własnej działalności w Hiszpanii czy też rejestracji spółki- warto odwiedzić stronę jednego z biur rachunkowych- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/. Czasem, warto już na początku skorzystać z doradztwa biznesowego tak, aby ktoś już na wstępie był w stanie doradzić nam, jakie kroki podjąć, aby mogły wygenerować dla nas jak największe korzyści. Biuro księgowe może się zająć bieżącymi rozliczeniami firmy w momencie, kiedy będzie już ona funkcjonować na rynku- to często wybierane rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić startującym przedsiębiorcom sporo czasu i stresów.